top of page
Efterårsvinderklasse 2022 19_edited.jpg

Mark og apporteringsprøver 2024

SJD prøve ved Holsted & Højer 30. marts

1. ÅK Alba v. Jan Nielsen
2. ÅK Tobølbjergs Tia v. Allan Nissen
2. ÅK Senjas C. Estevana v. Jette Clausen

1.UK Setterlandets Luca v. Søren Gottfredsen

Holdet ved Højer

2.ÅK ES Sikas Pixie, Louise Hasselstrøm Christiansen

2.ÅK GS Rørosviddars Kjeld, ejer Erik Petersen/Martin Hvidberg

2.ÅK P Rimfaxes Bubbi, ejer og fører Martin Mortensen

De placerede på Dansk Jagthunde Derby 2024

1. Vinder ES Senja’s Gabriella v/Ulrik Kjærsgaard

2. Vinder ES Melsgård Y Fleur v/Hanne Aae Theilgaard

3. Vinder ES Fjellprinsessa’s Fryd v/Poul Vestervang Ambirk

4. Vinder P Riddersporrens T-Rex v/ Søren Mulvad Johansen

5. Vinder ES Nordvestjyden’s Topper v/Kent Høegh Larsen

6. Vinder ES Luca v/Steen Blach Sørensen

SJD´s kvalitetsklasse ved Tønder den 14. marts,

SJD´s kvalitetsklasse ved Tønder den 14. marts

1. UK Engelsk Setter Senjas Phøniks, ejer og fører Robert Paulsen

1.UK Gordon Setter Sydåens Luna, ejer og fører Erik Schøt-Bæk

1.UK Pointer Fugledes Famous, ejer og fører Flemming Fille Sørensen

2.ÅK Breton Tot, ejer og fører John Hjarnø

SJD prøve ved Thy 11. marts

ES Senjas Gabrilla -Ulrik Kjærsgaard 1 UK Vinder af Thy pokalen til bedste Engelsksetter på prøven.

Breton Artemis -Lene Kaufmann 2 UK.

IS Tobølbjergs U’My -Erik Rimmen 2 ÅK

Breton Noll -Bent Rytter 2 ÅK.

P Alsbjergs Maja -Søren Alsbjerg 2 ÅK.

ES Italien Chilli -Dan Karlsen Wang ( Norge) 2 ÅK

UKK på ESKs Hovedprøve 2024

1. UKK Herskapets Guns N’Rose v/Tine Broen Nielsen

2. UKK Senja’s Felix v/Erling Clausen

3. UKK Tobølbjergs Vakse Viggo Virgil v/Claus Claus Christensen

4. UKK Nordvestjyden’s LP Topper v/Kent Kent Høegh Larsen

5. UKK LuckeyDee v/Klaus Klaus Olesen

6. UKK Setter Landet’s Luca v/Søren Gottfredsen

Vinderklasse ESKs Hovedprøve 2024

Vinderklassen

1. VK m/CK Herrskapets Xport v/Thorbjørn Riis

2. VK m/CK Tobølbjergs Naughty fører Svend Aage Vad

3. VK Bowie v/ Leif Andersen

4. VK Skedoms Q Black Jack v/Allan Olesen

5. VK Sisto v/Jan Andreasen

6. VK Danceætten’s Legrey De Malou v/Anders Christian Due



Engelsk Setter Klubs Hovedprøve 2024 Kvalitetsklasser

Fredag

2.UK Senjas Felix v. Erling Clausen

1.UK Avem Venandi Poseidon v. Andras Talpai

2.ÅK Sikas Plet v. Lars Tofte

1.UK Lukas v. Øystein Grandorf

1.UK Hommefjellets Ice v. Astri Norøy

2.ÅK Hommefjellets Ciff v. Astri Norøy

1.UK Nordvestjydens Topper v. Kent Høegh Larsen

1.UK Luckydee v. Klaus Olesen

1.UK Tobølbjergs Vakse Viggo Virgil v. Claus Christensen

1.UK Rimfaxes Belle v. Steffen Godthaab Olesen

2.ÅK Fugledes E. Selma v. Steen C.M. Reinert

2.ÅK Svibjergs Jackie v. Henrik Larsen

2.ÅK Aulumboens Tess v. Erik Slommerud

2.ÅK Kazan v. Anders Varming

2.ÅK Vallunds Qillaq v. Allan Nissen

1.UK Vestsallings Narla v. Maria Fly Christensen

1.UK Senjas Fønix v. Robert Paulsen

1.UK Setterlandets Luca v. Søren Gottfredsen

Lørdag

1.UK Nordvestjydens Topper v. Kent Høegh Larsen

1.UK Kamma v. Thomas Klit

1.UK English Birdlands Eros v. Alexander Bennergård

3.ÅK Aulumboens S-loui

2.ÅK Svibjergs Jackie v. Henrik Larsen

2.UK Vestsallings Narla v. Maria Fly Christensen

1.UK Klintholms Edna v. Mette Kühl

2.ÅK Ares v. Lasse Iversen Hansen

1.UK Stella v. Sarah Clausen

1.UK Senjas Fønix v. Robert Paulsen

2.UK Luckydee v. Klaus Olesen

3.UK Fuglelias Thord v. Anja Uggerhøj

2.UK Avemvenandi Neja v. Andras Talpai

2.ÅK Vallunds Quentin v. Aksel Spangsbjerg

2.ÅK Spurvfugldalens Vixi v. Anne Boelsgård Hansen

SJD markprøve ved Holsted 3. marts

2. UK ES Kongsvoldrypas Jessie v. Arne Larsen

2. UK ES Vestsalling Narla v. Maria Fly

1. UK ES Nat v. Aksel Spangsberg

1. UK P Björås Vera v. Anton Dahl + Pokal

1. UK ES Senjas Felix v. Erling Clausen + Pokal

2. ÅK P Fugledes E. Selma v. Steen C. M. Reinert

SJD markprøve ved Videbæk 3. marts

Top Point Scott  pointer Carsten Fredslund jensen 2. Pr. Åk.

Østdalen Elliot Gs.Lauge S. Larsen 2. Pr. Åk.

Sikas Puk ES. Egon Dynesen 2. Pr. Åk

Senjas Fønix ES. Robert Paulsen 1. Pr. UK. Pokal for bedste ES.

SJD Markprøve ved Bjerre Herred 3.3

  1. uk Tobølbjergs Vakse Viggo Virgil

SJD Vinderklasse ved Bjerre Herred 3.3

1.VK ES Nordvestjydens Odin v. Kurt Nedergaard

2.VK ESHerskabets Export v. Thorbjørn Riis

3.VK IS Kiwi Line's Era v. Frank Krøyer

4.VK IS Tyson v. Per Pedersen

5.VK B Kuhlmann's D-Nelson

SJD VK på Tuse Næs 2. marts

1. VK CK ES Setter Landet’s Lui v. Robert Paulsen

2. VK IS Flannigan v. Allan Nissen

3. VK IS Kaselyckans Fire v. Christina Bak

4. VK P Riff

5. VK P Krogsøgårds Guel Sia

bottom of page