Udstilling

DKK udstillingen i Herning d. 3/11

fBjerndrup’s Carlos Excl. CK CERT CACIB BIR DKV og blev DKK Racevinder 2019
Ejer: Johnny Streit. Handler: Christina Bak

DKK-udstilling i Ballerup d. 22/9

Excl. CK, CERT, CACIB, BIR og KBHV19 Bjerndrup’s Carlos - ejer Johnny Streit - handler Christina Bak

Udstilling Rødhusklit 2019

Bedst i racen - BIR

Kleopatra

Ejer: Ole Kai Frank 9990 Skagen Danmark

Opdrætter: Ole Kai Frank 9990 Skagen Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Lammefjorden's Luckys Luke

Ejer: Klaus Olesen, 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Asger Mogensen, Klaus Olesen 4534 Hørve Danmark

Hvalpeklasse Tæve:

Trøgasets Fade Særdeles Lovende Plac. 1

 

Juniorklasse Hanner:

Lammefjorden's Pablo Disq.

Melsgård V. Zeus Very Good Plac. 1

 

Åbenklasse Hanner:

Lammefjorden's Luckys Luke Excl. CK Plac. 1, BHK 1, BIM

Melsgård U. Mandela Excl. Plac. 2

 

Brugsklasse Hanner:

Bjerndrup's Carlos Excl. CK Plac. 2, BHK 3, Res.cert.

Klintholms D. Arthur Excl. CK Plac. 1, BHK 2, CERT.

Klintholms D. Asko Excl. CK Plac. 3, BHK 4,

 

Brugsklasse Tæver:

Klintholms Asta Very Good Plac. 3

Melsgård T. Chaos Very Good Plac. 2

Kleopatra Excl. CK Plac. 1, BTK 1, CERT. BIR

 

Opdrætsklasse:

Kennel Melsgård Hæderspris

 

KÆMPE TAK til dommer Conni Jakobsen, ringsekretær Anne Boelsgaard Hansen og ringassistent Philip Boelsgaard Hansen.

Udstilling Sunds 29.9.19

Bedst i racen - BIR

Senja's V. Ingo

Ejer: Tage Skov

 

Hanner

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Senja's V. Ingo

2 Very good Nordvestjyden's Louis

3 Very good Nordvestjyden's Odin

 

Tæver

Åbenklasse

1 Very good Nadim

Good Bjergagers Zita

 

Brugshundeklasse

1 Excellent Nordvestjyden's Michelle

2 Very good Jaktstormens Asarek

3 Very good Nordvestjyden's Nia

4 Very good Vestsalling Cora

Vissenbjerg 16.6.2019

Bedst i racen - BIR

Lammefjorden's Luckys Luke

Ejer: Klaus Olesen 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Asger Mogensen, Klaus Olesen 4534 Hørve Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Kleopatra

Ejer: Ole Kai Frank, 9990 Skagen Danmark

Opdrætter: Ole Kai Frank 9990 Skagen Danmark

 

Bedste baby

Trøgasets Fade

Ejer: Ole Kai Frank, 9990 Skagen Danmark

Opdrætter: Nicolai Leontin 0280oslo Norge

 

Hanner Juniorklasse

1 Excellent CK 1.BHK Jun.CERT BIR Lammefjorden's Luckys Luke

2 Excellent Lammefjorden's Pablo

3 Very good Hagalidens Calle Schewen

4 Very good Lammefjorden's Laban

Very good Setter Landet´s Carlos

 

Åbenklasse

1 Very good Tobølbjergs P-Scott

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 2.BHK CERT Bjerndrup's Carlos

2 Excellent CK 3.BHK R.CERT Klintholms D. Asko

3 Excellent Lammefjorden's Monty

4 Excellent Kenzo

Very good Atos

Very good Pvn's Noah

 

Tæver

Babyklasse

1 SL BIK Trøgasets Fade

Åbenklasse

1 Excellent Senja's Wiona

2 Excellent Fleur

3 Very good Brit

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BTK CERT BIM Kleopatra

2 Excellent CK 3.BTK R.CERT Lammefjorden's Sandie

3 Excellent CK 4.BTK Maclau G Celine

4 Excellent CK Senja's W. Ritt

Very good Tobølbjergs Lulu

Very good Bjergagers Zika

Very good Borums Q Freja

Good Nordvestjyden's Kaisa

 

Championklasse

1 Excellent CK 2.BTK Midtfyn's D. Lucky

2 Excellent CK Melsgård R. Athena

Udstilling Frederiks 8.2.2019

Dommer: Jens Martin Hansen

 

Bedst i racen - BIR

Midtfyn's D. Lucky

Ejer: Klaus Olesen 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Anders Varming 5750 Ringe Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Lammefjorden's Luckys Luke

Ejer: Klaus Olesen, 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Asger Mogensen, Klaus Olesen 4534 Hørve Danmark

 

Hanner

1 Excellent CK 1. BHK Jun. CERT BIM Lammefjorden's Luckys Luke

2 Excellent CK 3. BHK R.Jun. CERT Huntingfield Prince Paris

3 Very good Lammefjorden's Laban

 

Åbenklasse

1 Excellent CK 2.BHK Bjerndrup's Carlos

 

Brugshundeklasse

1 Very good Klintholms D. Asko

 

Tæver

Juniorklasse

1 Excellent Huntingfield Primula Veris

2 Very good Maclau Hope

 

Åbenklasse

1 Excellent CK 3.BTK Arica

2 Very good Sikas Rie

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 2. BTK CERT Senja's W. Ritt

2 Excellent CK 4. BTK R.CERT Klintholms D.Asta

 

Championklasse

1 Excellent CK 1. BTK BIR Midtfyn's D. Lucky

F J D Specialudstilling 10.06.2018

Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 29

Antal bedømte hunde i racen: 29

Dommer: Jane Mortensen,

 

Bedst i racen - BIR

Klintholms D. Arthur

Opdrætter: Mette Kühl 4874 Gedser Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Bjerndrup's NeaguKatalognr.: 0039

Ejere: Sv.Aage Vad 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Jette Clausen, Sv.Aage Vad 6690 Gørding Danmark

 

Bedste hvalp

Sirius

Ejere: Martin Rokkjær Simonsen 8660 Skanderborg Danmark

Opdrætter: Jens Aage Madsen 7441 Bording Danmark

 

Bedste veteran

Bjerndrup's Birk

Ejere: Elisabeth Heian, Peer Vinding Clausen 7200 Grindsted Danmark

Opdrætter: Clausen, Jette og Vad, Sv.Aage 6690 Gørding Danmark

 

Hanner

Hvalpeklasse

1 SLBIK Sirius

 

Junior klasse

Very good Nordvestjyden's Nitro

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BHK CERT BIR Klintholms D. Arthur

2 Excellent CK 2.BHK R.CERT Klintholms D. Asko

3 Excellent CK 3.BHK Bono

4 Excellent Midtfyn's D. Scott

 Very good Danguns Panzar

 Very good Bjergagers Tage

 Very good Tobølbjergs Nobel

 Very good Otis

 Good Drongstrup E. Ike

 Disqualified Tobølbjergs N-Frey

 Ikke mødt Midtfyn's D. Trico

 

Veteranklasse

1 Excellent CK 4.BHK Vet.CERT BIK Bjerndrup's Birk

 

 

Tæver

Juniorklasse

1 Excellent Nordvestjyden's Nia

2 Excellent Uggelia's Gro

 

Åbenklasse

1 ExcellentCK 3.BTK Bjerndrup's Silke

2 Excellent Myrhedens P-Tikka

3 Very good Borums Q Freja

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BTK CERT BIM Bjerndrup's Neagu

2 Excellent CK 2.BTK R.CERT Klintholms D.Asta

3 Excellent Nordvestjyden's Malou

4 Excellent Drongstrup E. Bessie

 Excellent Bjergagers Zika

 Excellent Cindi

 Excellent Nordvestjyden's Kaisa

 Excellent Nordvestjyden's Michelle

 Excellent Nordvestjyden's Jawa

 Excellent Nordvestjyden's Kalla

Fællesudstilling Norge 5. maj 2018

Melsgård’s Athena Blev lørdag den 5 maj norsk udstillings Champion på Fællesudstillingen i Norge.

 

Samme dag fik kuldet efter Melsgård’s Athena & Rimvarden’s Fast opdrætter og avlsprisen...

Resultater udstilling den 21.03.2018 på ESK's 100 års Jubilæums

GAMMEL DANSK HØNSEHUND

Hvalpe klasse, tæve
SL Ahm-hansen’s Bellatrix v/Tina Nielsen

Juniorklasse hanhund
Excellent 1.v. Charletan’s Mikkel v/Niels Bertram Mikkelsen
Excellent 2.v. Nei’s Tex Af Ängsö v/Tina Nielsen

Åben klasse hanhund
Excellent 1.v SEVCH Nei’s Viktor Af Giresta v/Anna-Lena M. Nei

Åben klasse tæve
Excellent 1.v. Logslund Regina v/Tina Nielsen

KORTHÅRET HØNSEHUND

Hvalpe klasse tæve
SL BIK Troldfuglens Shirly v/Mette Misser Hansen

Åben klasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK CERT BIR Staal F-Lian v/ Helge Jensen

Juniorklasse tæve
Excellent 1.v. Mille v/ Torben Niels Hjardemål

KLEINER MÜNSTERLÄNDER

Juniorklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK Jun.CERT BIR Sneppegården D’Cognac v/ Søren Baumann
Excellent 2.v. CK 3.BHK Jagtlystens Awesome Cody v/Heidi Pedersen

Veteranklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 2.BHK Vet.CERT BIK DKCH INTCH SECH Fuglevang’s Jaco v/Per Madsen

Juniorklasse tæve
Excellent 1.v. WJW17 Jagtlystens Awesome Nala v/ Mona Storgaard

Brugshundeklasse tæve
Very good 2.v. Zenta v/Henrik Christensen
Excellent 1.v. CK 1.BTK CERT BIM Zakira Kilian V.D. Chesannehof v/Per Madsen

IRSK SETTER

Åben klasse hanhund
Very good, 1.v. Æblevangen Evian v/John Bak og Christina Bak

Brugshundeklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK CERT BIR Kaselyckans Fire v/Agneta Anderson

GORDON SETTER

Juniorklasse hanhund
Very good, 1.v. Gullura’s Storm v/ Henrik Ranudd
Åben klasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK BIR Åens Sego v/ Flemming Nielsen

Brugshundeklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 2.BHK CERT Gullura’s Rappo v/Eskild Bothner

Juniorklasse tæve
Excellent 1.v. Gullura’s Miss Universe v/Eskild Bothner

Mellemklasse tæve
Excellent 1.v. CK 1.BTK BIM Nakkehages TD Sidney v/ Christina og John Bak

Brugshundeklasse tæve
Very good 1.v. Terrismäen Erica v/Harri Heino
Very good 2.v. Gullura’s Nicki v/Eskild Bothner

Championklasse tæve
Excellent 1.v. CK 2. BTK Trixie v/ Eskild Bothner

Bracco Italiano

Juniorklasse tæve
Excellent 1.v. CK 1. BTK CERT Jun.CERT BIR L’Angelo D’Oro Mi Amore Valentina v/Lisbeth Bo Strunck


WEIMARANER LANGHÅRET

Juniorklasse hanhund
Excellent 1.v. WJW17 Weimspeed Arrow v/Susanne Lundholdt

WEIMARANER, KORTHÅRET

Åben klasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK BIR Cody v/Martin Bejlegaar Pedersen

Championklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 2. BHK INTCH(U) DEVDHCH Jim Beam VS du Berceau de Bugatti v/Susanne Lundholdt

VIZLA KORTHÅRET

Åben klasse hanhund
Excellent 1.v. Olebjørks Hatodik Ferko v/ Arne Hovde

RUHÅRET HØNSEHUND

Baby klasse tæve
SL BIK Vijaga Rappa Rhina v/ Annette Laursen

Juniorklasse hanhund
Very good 2.v. Marydskogens ET v/Michael Sanner Christensen
Excellent 1.v. Bob v/Werner Larsson

Mellemklasse hanhund
Excellent 1.v. Gørklintgårds Victor v/Preben Pedersen

Brugshundeklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.HKH CERT BIR Fredskovs Kalle F v/Klaus Frostholm
Excellent 2.v.CK 2. BHK Marco v/Lars Jørgensen
Excellent 3.v. Andy v/Johnny Skovgaard Hansen

Juniorklasse tæve
Excellent 1.v. Hera v/Anders Wiggers
Excellent 2.v. Lynghedens Donna v/ Johnny Skovgaard Hansen

Mellemklasse tæve
Excellent 1.v. CK 2. BTK Horsfjärdens MH-Burning Desire v/Charlotte og Flemming Ransborg

Åben klasse tæve
Excellent 1.v. Familien Møgelhøj’s Aimée v/Chris Gram Skjoldager
Excellent 2.v. Lille Skovbo’s Ivanna v/Uffe Nissen
Very good 3.v. Hjortlund’s Sussi v/Esben Bro Nielsen

Brugshundeklassen tæve
Excellent 1.v. CK 1.BTK CERT BIM Bøgeskoven’s Frigg v/Carsten Bøgh Leopold Jacobsen
Excellent 3.v. Erle v. Nordstrand v/ Peter Krebs Brorsen
Excellent 2.V. CK 3. BTK Allingebjerggaard Daimi v/Lise Lotte Jensen

BRETON

Brugshundeklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1.BHK CERT BIR Grand’s Uniq Luke v/Hans-Henrik Grand

ENGELSK POINTER

Brugshundeklasse hanhund
Good Boelsgaard’s A Didrik v/Allan Diederichsen

Brugshundeklasse tæve
Excellent 2.v. Boelsgaards A Victoria v/Arne Hovde
Excellent 1.v CK 1.BTK CERT BIR Fugledes Alma v/Peter Tindbæk

ENGELSK SETTER

Baby klasse tæve
Huntingfield Primula Veris v/ Jeanette E.C. Wallgren-Bang

Juniorklasse hanhund
Excellent 1.v. Melsgård U Mandela v/Jane Mortensen

Mellemklasse hanhund
Excellent 1.v. Kenzo v/ Søren Rydahl Gotthard

Åben klasse hanhund
Good Hågakollens Rock’n Roll v/Dan Karlsen Wang
Very good 1.v. Østheias Boss v/Hans Rasmus Astrup

Brugshundeklasse hanhund
Excellent 3.v. Klintholms D Arthur v/Klaus Olesen
Very good Upperwood Brannigan v/Elisabeth Kallevig
Excellent Nordvestjyden’s Jojo v/Michael Jensen Strømberg
Good Heegårds Max v/Harris Jensen
Excellent 1.v. CK 2.BHK CERT Bono v/Martin Clausen
Excellent 4.v. DKJCH Senja’s R. Messi v/Jan Andreasen
Excellent 2.v. CK 3.BHK R.CERT Vitus v/Henning Klokker

Veteranklasse hanhund
Excellent 1.v. CK 1. BHK BIR DKCH FICH NOCH NORDCH SECH Bjerndrup’s Birk v/Peer Vinding Clausen

Juniorklasse tæve
Very good 3.v. Bjergagers Jasmin v/Tommy Pedersen
Excellent 2.v. Lammefjordens Cilla v/Kari Juntunven
Excellent 1.v. CK 2.BTK. Jun.CERT Nordvestjyden’s Michelle v/Jan Nielsen
Cannot be judged Terrismäen Greta v/Harri Heino

Mellemklasse tæve
Very good 2.v. Klintholms D Asta v/Mette Kühl
Very good 1.v. Melsgård T Chaos v/Jane Mortensen

Åben klasse tæve
Very good 1.v. Hågakollen’s Yessi v/Dan Karlsen Wang

Brugshundeklasse tæve
Excellent Maclau Girl v/Martin Clausen
Very good Senja’s Tessa v/Allan Højrup
Excellent Cindi v/ Tina Larsen
Excellent 1.v. CK 1.BTK CERT BIM Bjerndrup’s Neagu v/Sv.Aage Vad
Excellent 3.v. Jentenes Bct Saga Chanel v/Vidar Magnussen
Very good Fornjo’s Menja v/Kari Jontunen
Very good Bjergagers Zika v/Christina Von Arenstorff
Excellent 4.v. Bjerndrup’s Celena v/Sv.Aage Vad
Excellent 2.v. CK 4.BTK R.CERT Borums Q Freja v/Tina Larsen
Very good Heegårds Sally v/ Harri Heino
Very good Melsgård R Malinka v/Elisabeth Heian

Championklasse tæve
Excellent 2.v. CK 3.BTK NOCH Høgdebrotets Houston v/Arne Hovde og Astri Norøy
Excellent 1.v. CK 3. BTK Bjerndrup’s Zerena v/Arne Hovde

Avlsklasser
HP 1.v. Bjerndrups Birk v/Elisabeth Heian og Peer Vinding Clausen
(Lammefjorden’s Cilla -Vitus -Melsgård R Malinka - Fornjot’s Menja)

Vinterudstilling Frederiks 2018

Dommer: Jessie Borregaard Madsen,

 

Bedst i racen - BIR

Melsgård R. Athena

Ejere: Ole Frank 9990 Skagen Danmark

Opdrætter: Jane Mortensen 6670 Holsted Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Bono

Ejere: Line H. Clausen, Martin Clausen 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Line H. Clausen 6740 Bramming Danmark

 

Hanner

Junior klasse

1. Excellent CK 2.BHK Jun.CERT Bjerndrup's Carlos

 

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BHK CERT BIM Bono

2. Excellent Lammefjorden's Monty

3. Very good Heegårds Zuki

 

 

Tæver

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BTK CERT BIR Melsgård R. Athena

2. Very good Senja's W. Ritt

3. Very good Senja's Tessa

4. Very good Østkysten's S. N. Brisa

Ölands Fågelhundklubs udstilling i Sverige 6. august

DKCH FICH NOCH NORDCH  DK11216/2009 Bjerndrup's Birk  fået EXC, 1. V. jaktklass, CK, 2BH, CERT

 

og dermed blevet ny svensk udstillingschampion, SUCH. 

Dommer Peter Hoyer.   

Ejer: Elisabeth Heian og Peer V. Clausen

Ölands Fågelhundklubs udstilling i Sverige 6. august

DK 17662/2013 Melsgård R. Malinka (Bjerndrup's Birk og Klintholms Afrodite) EXC, 1.V. jaktklass, CK, 1BT, CERT og BIM
Dommer Peter Hoyer.  Ejer: Elisabeth Heian og Peer V. Clausen
 

Engelsk Setter Klub I Danmark 01.07.2017

Dommer: Erik Petersen,

 

Bedst i racen - BIR

Queen

Ejere: Line H. Clausen, Martin Clausen 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Line H. Clausen 6740 Bramming Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Nordvestjyden's Jojo

Ejere: Michael Jensen Strømberg, Wenke Høj Strømberg 8410 Rønde Danmark

Opdrætter: Kurt Nedergaard 7950 Erslev Danmark

 

Hanner

Junior klasse

1 Excellent Drongstrup E. Ike

 

Mellemklasse

Good Rossi

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BHK CERT BIM  Nordvestjyden's Jojo

2 Excellent CK 2.BHK R.CERT Otis

3 Excellent CK 3.BHK Lammefjorden's Monty

4 Excellent CK 4.BHK Bono

Excellent Elvis

Excellent Senja's U. Selfie

Excellent Hamlagrø's Purdey

Excellent Tobølbjergs Loke

Very good Senja's V. Ingo

Tæver

Juniorklasse

1 Excellent Senja's Xola

2 Excellent Bjerndrup's Neagu

 

Åbenklasse

1 Excellent CK 1.BTK BIR Queen

2 Excellent CK 3.BTK R.CERT Tobølbjergs Maggie

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 2.BTK CERT Senja's Uma-Kill Bill

2 Excellent CK 4.BTK Senja's Verona

3 Excellent Vestsalling Chanell

Resultater FJD udstilling Vissenbjerg 2017

Bedst i racen - BIR

Borums Q Freja

Ejer: Tina Larsen

Bedst i modsat køn - BIM

Lammefjorden's Monty

Ejer: Anders Varming

Bedste hvalp

Nordvestjyden's Malou

Ejere: Kurt Kjærsgaard

 

Hanner

Junior klasse

1 Excellent CK 2.BHK R.CERT Bjerndrup's Elvis

2 Excellent CK 3.BHK Bjerndrup's Zico

3 Excellent Tobølbjergs N-Frey

4 Very good Zopy

5 Very good Klintholms D. Asko

 

Åbenklasse 

1 Excellent CK 4.BHK Upperwood Cliff

 

Brugshundeklasse

1 Excellent CK 1.BHK CERT BIM Lammefjorden's Monty

2 Excellent Bono

3 Very good Tobølbjergs Lamison

Tæver

Hvalpeklasse

1 SLBIK Nordvestjyden's Malou

 

Juniorklasse

1 Excellent CK 3.BTK R.CERT Bjerndrup's Neagu

2Excellent CK 4.BTK Klintholms D.Asta

3Excellent Trine

4Excellent Trille

 Very good Senja's Xola

 

Åbenklasse

1 Excellent CK 1.BTK BIR Borums Q Freja

2 Excellent Vestsalling Chanell

 

Brugshundeklasse

1 ExcellentCK 2.BTK CERT Maclau Gaisha

2 ExcellentCK Cindi

3 Excellent Nordvestjyden's Kaisa

4 Very good Tobølbjergs L-Sus

5 Very good Heegårds Diva

6 Good Midtfyn's D. Liva

Resultater fællesudstillingen ved Oslo 2017

Exellent med CK  Melsgård's R. Athena Fører Ole Kai Frank

Udstilling Frederiks 2017

Bedst i racen - BIR

Midtfyn's D. Lucky Ejer: Klaus Olesen

Bedst i modsat køn - BIM

Bono Ejer: Line H. Clausen

 

Hanner

 

Junior klasse

1. Excellent CK 1. BHK BIM Ejer: Line H. Clausen

2. Very good Bjerndrup's Elvis Ejer: Henrik Friis Wollesen

 Cannot be judged Rossi Ejer: Ove Madsen

 

Brugshundeklasse

1. Excellent Heegårds Zuki Ejer: Erling Clausen

2. Very good Nordvestjyden's Joker Ejer: Thorbjørn Riis

Tæver

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BTK CERT BIR Midtfyn's D. Lucky Ejer Klaus Olesen

2. Excellent CK 2.BTK R.CERT Senja's Tessa Ejer: Allan Højrup

Udstilling ved ESK´s familietræf 02.07 2016

Engelsk Setter Klub I Danmark 02.07.2016

Dommer: Marianne Weichenfeld,

 

Bedst i racen - BIR

Heegårds Zuki

Ejere: Erling Clausen 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Jørgen Heegård Nielsen 8883 Gjern Danmark

Registreringsnummer: DK06680/2014

Brugshundeklasse

Bedst i modsat køn - BIM

Midtfyn's D. Lucky

Ejere: Klaus Olesen 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Anders Varming 5750 Ringe Danmark

Registreringsnummer: DK19618/2014

Brugshundeklasse

Bedste hvalp

Queen

Ejere: Line H. Clausen 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Line H. Clausen 6740 Bramming Danmark

Registreringsnummer: DK18083/2015

Klasse: Hvalpe klasse

 

Hanner

Hvalpeklasse

Rossi

Registreringsnummer: DK18076/2015

Ejer

Ove Madsen
Adresse: Nørre Alle 83
5610 Assens
Land: Danmark
Telefon: 60489805

Opdrætter

Line H. Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

 

Junior klasse

Senja's V. Ingo

Registreringsnummer: DK06762/2015

Ejer

Tage Skov, Kirsten Christensen
Adresse: Klintholmvej 4, Tjørring
7400 Herning
Land: Danmark
Telefon: 21285651

Opdrætter

Erling Clausen, Minna Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

 

Åbenklasse

Plac.  Katalognr.  

1. Excellent CK 2. BHK Maclau Gangster

Registreringsnummer: DK06493/2013

 

Ejer

Lasse Norborg Simonsen
Adresse: Horsensvej 14
8660 Skanderborg
Land: Danmark
Telefon: 86512584 - 40404717

Opdrætter

Martin Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

 

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BHK CERT BIR Heegårds Zuki

Registreringsnummer: DK06680/2014

Ejer

Erling Clausen
Adresse: Stratvej 11, Sejstrup
6740 Bramming
Land: Danmark
Telefon: 75173605 - 23340635

Opdrætter

Jørgen Heegård Nielsen
Adresse: 8883 Gjern
Land: Danmark

2. Excellent CK 3.BHK R.CERT Bjerndrup's Zanka

Registreringsnummer: DK06384/2011

Ejer

Keld Hansen
Adresse: Koldingvej 9
6760 Ribe
Land: Danmark
Telefon: 40280508 - 75246450

Opdrætter

Clausen, Jette Og Vad, Sv.Aage
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

3. Excellent Tobølbjergs J. Capitaine

Registreringsnummer: DK08845/2012

Ejer

Poul Aagaard Sørensen
Adresse: Baldersvej 26
7800 Skive
Land: Danmark
Telefon: 97523686

Opdrætter

Allan Nissen
Adresse: 6360 Tinglev
Land: Danmark

4. Very good Indy du Marais de la Malvoisine

Registreringsnummer: DK08798/2014

Ejer

Kent Høegh Larsen
Adresse: Krarupvej 40, Hem
7800 Skive
Land: Danmark
Telefon: 97522015 - 29447115

Opdrætter

William M. Brutelle
Adresse: Fr-80140 Vismes Au Val
Land: Frankrig

 

Tæver

Hvalpeklasse

1. SLBIK Queen

Registreringsnummer: DK18083/2015

Ejer

Line H. Clausen
Adresse: Øster Vejrupvej 6
6740 Bramming
Land: Danmark
Telefon: 26364931 - 51394486

Opdrætter

Line H. Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

 

Juniorklasse

1. Excellent Vestsalling Chanell

Registreringsnummer: DK12221/2015

Ejer

Kristian Fly
Adresse: Glyngørevej 52, Trustrup
7800 Skive
Land: Danmark
Telefon: 97568499 - 51782711

Opdrætter

Kristian Fly
Adresse: 7800 Skive
Land: Danmark

2. Excellent Senja's Verona

Registreringsnummer: DK06766/2015

Ejer

Erling Clausen, Minna Clausen
Adresse: Stratvej 11, Sejstrup
6740 Bramming
Land: Danmark
Telefon: 75173605 - 23340635

Opdrætter

Erling Clausen, Minna Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

3. Very good Tobølbjergs Maggie

Registreringsnummer: DK15831/2015

Ejer

Flemming Østergaard
Adresse: Lundgårdsparken 31
7490 Aulum
Land: Danmark
Telefon: 97472493 - 24821093

Opdrætter

Allan Nissen
Adresse: 6360 Tinglev
Land: Danmark

 

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BTK CERT BIM Midtfyn's D. Lucky

Registreringsnummer: DK19618/2014

Ejer

Klaus Olesen
Adresse: Løserupvej 44, Tuse Næs
4300 Holbæk
Land: Danmark
Telefon: 40151524

Opdrætter

Anders Varming
Adresse: 5750 Ringe
Land: Danmark

 

2. ExcellentCK 2.BTK R.CERT Senja's Tessa

Registreringsnummer: DK18893/2013

Ejer

Allan Højrup
Adresse: Ribersvej 112
7200 Grindsted
Land: Danmark
Telefon: 22267615

Opdrætter

Erling Clausen, Minna Clausen
Adresse: 6740 Bramming
Land: Danmark

 

3. Excellent Sikas Sally

Registreringsnummer: DK14894/2009

Ejer

Kristian Fly
Adresse: Glyngørevej 52, Trustrup
7800 Skive
Land: Danmark
Telefon: 97568499 - 51782711

Opdrætter

Knud Overgaard, Steen Boilesen
Adresse: 7480 Vildbjerg
Land: Danmark

​ FJD Specialudstilling 12.06.2016 i Vissenbjerg

Dommer: Jane Mortensen,

 

Bedst i racen - BIR

Midtfyn's D. Lucky

Ejere: Klaus Olesen 4300 Holbæk Danmark

Opdrætter: Anders Varming 5750 Ringe Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Lammefjorden's Monty

Ejere: Anders Varming 5750 Ringe Danmark

Opdrætter: Asger Mogensen 4534 Hørve Danmark

 

Hanner

Junior klasse

1. Excellent Senja's V. Ingo Ejer Tage Skov

 

Åbenklasse

1. Excellent CK 3.BHK Bjergagers Pino Ejer Asger Stein

2. Excellent CK 4.BHK Ricky Ejer Tina Larsen

3. Excellent Midtfyn's D. Trico Ejer Cheristian Gerner

 

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BHK CERT BIM Lammefjorden's Monty Ejer Anders Varming

2. Excellent CK 2. BHK R.CERT Østkysten's S N Fly Ejer Finn Johansen

3. Excellent Heegårds Zuki Ejer Erling Clausen

4. Excellent Nordvestjyden's Granat Ejer Haakon Skov

Very good Midtfyn's D. Scott Asger Mogensen

Very good Knold Ejer Kenneth Asmussen

Very good Nordvestjyden's Gucci Ejer Johanne Dagny Hauge

Very good Senja's Tejay Ejer Erling Clausen

Good Midtfyn's D. Cato Ejer Ove Madsen

 

Tæver

Juniorklasse

1. Excellent Nordvestjyden's Kaisa Ejer Søren Stærkær

2. Excellent Borums Q Freja Ejer Ejgil Schmidt Nicolaisen

3. Very good Huntingfield Oriente Ejer Jeanette E.C. Wallgren-Bang

 

Åbenklasse

Tæve

1. Excellent CK 2.BTK Bjergagers Sidney Ejer

2. ExcellentCK 3.BTK Maclau Gaisha Ejer Hanne Aae Theilgaard

3. Excellent Heegårds Diva EjerJørgen Heegård Nielsen

4. Excellent Midtfyn's D. Liva Ejer Anders Varming

Excellent Tobølbjergs Hope Ejer Jeanette E.C. Wallgren-Bang

Very good Midtfyn's D. Luca Kim Pedersen

 

Brugshundeklasse

Tæve

1. Excellent CK 1.BTK CERT BIR Midtfyn's D. Lucky  Ejer Klaus Olesen

2. Excellent CK 4.BTK Midtfyn's Molly Ejer Anders Varming

3. Excellent Nordvestjyden's Ciwa Ejer Kurt Nedergaard, Allan Bak Jensen

4. Excellent Nordvestjyden's Issy Ejer Egon Dynesen

Excellent Maclau Girl Ejer Martin Clausen

Excellent Cindi Ejer Tina Larsen

Excellent Sikas Il Plet Ejer Knud Overgaard

Excellent Senja's Komtesse Sasja Af Hørup Ejer Asger Stein

 

Avlsklasse

1. HP Ærespræmie Midtfyn's Molly Ejer Anders Varming

DKK udstilling Vejen 11.6.16

Dommer: Erik Petersen

Bedst i racen - BIR

Heegårds Zuki

Ejere: Erling Clausen 6740 Bramming Danmark

Opdrætter: Jørgen Heegård Nielsen 8883 Gjern Danmark

 

Bedst i modsat køn - BIM

Tobølbjergs Hope

Ejere: Jeanette E.C. Wallgren-Bang 5610 Assens Danmark

Opdrætter: Nissen, Allan 6360 Tinglev Danmark

 

Hanner

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 1.BHK CERT CACIB BIR Heegårds Zuki Ejer Erling Clausen

2. Excellent Bjerndrup's Phineas Ejer Thomas Klit

 

 

Tæver

Åbenklasse

1. Excellent CK 1.BTK CACIB BIM Tobølbjergs Hope Ejer Jeanette E.C. Walgreen-Bang

 

Brugshundeklasse

1. Excellent CK 2.BTK CERT R.CACIB Heimstulen's Malala Ejer Jane Mortensen

2. Excellent CK 3.BTK R.CERT Midtfyn's D. Lucky Ejer Klaus Olesen

3. Excellent CK 4.BTK Maclau Girl Ejer Martin Clausen

4. Excellent Nordvestjyden's Ciwa Ejer Kurt Nedergaard

Irsk Setterklub's 100 års jubilæumsudstilling d.1.4.2016

Melsgaard R. Athena Exel., 1.vinder m/cert, BIR samt BIS2

Udstilling i Frederiks 2016

Babyklasse hanhund

Elvis                                        SL (særdeles lovende)  ejer/fører Line Clausen

 

Udstilling i Frederiks 2016

Babyklasse tæver

Queen                                      SL (særdeles lovende)  ejer/fører Line Clausen

 

 

Udstilling i Frederiks 2016

Brugshundeklasse hanhund

Harmattan                               Very good               ejer/fører Jens Aage Madsen

 

 

Udstilling i Frederiks 2016

Brugshundeklasse tæver

Heegårds Misti                      Very good               ejer/fører Jan Nielsen

Please reload