Mark og apporteringsprøver 2019

1 UK Setterlandets Lui v/ Robert Paulsen

1 ÅK Setterlandets Pil v/ Søren Gottfredsen

SJD Prøve ved Kolding 3.11.19

1 UK Setterlandets Sacco v/ Lars Nielsen

2 ÅK Setterlandets Pil v/ Søren Gottfredsen

SJD Prøve ved Aulum-Herning 29.10.19

2 pr ÅK Vestalling Cora V/ Kristian fly.

1 pr. ÅK Bjergagers Zika V/ Anders Andersen

SJD Prøve ved Kolding 3.11.19 (Brammingholdet)

1. Pr (prøvens bedste hund): ES Ask v. Erling Clausen
1. Pr: Norrsetter SA Bagherra v. Heidi Nørgaard Jensen
1. Pr: Fugledes Alma v. Peter Tindbæk
2. Pr: Niholys Bess v. Niels Holger Lykke

Brugsprøve Kolding 19. okt 2019

1. Vinder CK ES Tobølbjergs Sus, Søren Gottfredsen. Ny Brugschampion i dag.
2. Vinder GS Åens Prisca, Henning Rasmussen.
3. Vinder P Spurvfugldalens Quincy, Lasse Weberg.
4. Vinder ES Bjerndrups Neagu, Svend Åge Vad.
5. Vinder P Astrups Bo, Jes Krag.

Vinderklasse ved Assens 4. okt. 2019

1.v Klintholms D.Asko v/Jan Marinussen
2.v Pointmann Zeppo v/Bent Petersen
3.v Kaselyckans Fire v/Brian Hinge Krogh
4.v Nakkehages Orkan v/Peter Eliasen

Vinderklasse ved Eskildstrup 5. okt. 2019

1. V Nordvestjydens Odin v/ Kurt Nedergaard
2. V Tobølbjergs Sus v/ Søren Gottfredsen
3. V Danceætten´s legrey de malou v/Anders Due
4. V Tobølbjergs Lamison v/ Allan Nissen
5. V Kenzo v/ Søren Rydahl Gotthard
6. V Tobølbjergs Frey v/ Poul Aagaard Sørensen

ESK Efterårsvinderklasse 2019

1. BK Tobølbjergs Lamison v/ Allan Nissen

Brugsprøve ved Kalundborg 27.9.19

1. Brkl. ES Trille v/ Store Curt
1. Brkl. ES Zopy v/ Lille Ove
1. Brkl. B Enya v/Torbjørn R. Lund Nielsen
2. Brkl. Is Enzo v/John Jensen
2. Brkl. ES Nordvestjydens Nia v/Jan Nielsen

SJD brugsprøve 21.9.19 ved Kolding

1. BRKL. ES Nordvestjydens Nia v/ Jan Nielsen
1. BRKL. GS Åens hr Whitefoot v/ Erik Petersen
2. BRKL. ES Nordvestjydens Kaisa v/ Søren Stærkær
2. BRKL. P Fugledes Alma v/Peter Tindbæk

Brugsprøve ved Vildbjerg

2. BRKL GS Åens Hr. Whitefoot v/ Erik Petersen
2. BRKL ES Bjerndrups Bæver v/ HJ Mogensen
2. BRKL ES PVN Nazar v/ Poul Valdemar Nielsen
1. BRKL IS Vorrehøjs Ingo v/ Flemming Jensen
1. BRKL ES Nordvestjyden Odin v/ Kurt Nedergaard

SJD Brugsprøve ved Sindal

1. Pr UK Maclau Hitched Ginny Cocktails v/Erling Clausen
2. Pr ÅK Senjas V Ingo v/ Tage Skov

 

SJD prøve ved Holsted

 2. ÅK Engbjergvejs Ida v/Morten F Larsen
2. ÅK Louis v/ Allan Rasmussen
1. ÅK Tobølbjergs Lamison v/Allan Nissen 

1. UK Æblevangen Flanigan v/Allan Nissen
2. ÅK Nakkehagens TD Petra v Christian Elgaard
1. UK Lammefjordens Scarlett Asger Mogensen med 1UK

 

SJD markprøve ved Hagested-Gislinge

1. pr. ÅK  Vestsallings Abby v/ Tine Broen Nielsen

1. pr. ÅK Scotty  v/Kenneth Rokkjær Svenningsen 

SJDs prøve ved Gl.Toftegaard 

1. UK Maclau Hitched Ginny cocktails v/ Erling Clausen

 

SJD prøve Broby 13.9.19

1. UK  ES Lammefjordens Luckys Luke v/ Klaus Olesen
1. UK ES Setterlandets Peggy
1. UK ES  Luna
2. ÅK P Boelsgaards A Oskar v/ Tom B. Hansen
1. ÅKP  Bendts Jono v/ Anne Boelsgaard
1. ÅK B Stenhøjs Sako
2. ÅK B Mintos v/ Eddie Grundahl Hansen
1. ÅK ES Senjas Ritt v/ Simon Petersen
2. ÅK ES Vestsallings Cora v/ Kristian Fly
2. ÅK ES Nordvestjydens Nia v/ Jan Nielsen
1. ÅK P Nikolys Bess v/ Niels Holger Lykke



 

Markprøve ved Bramming 13.9.19

1 ÅK P. Alma, v/ Peter Tindbæk
1. UK P. Ginn, v/ Allan Bredsgård
1. UK ES. Setterlandets Pil, v/ Søren Gottfredsen
I2. ÅK S. Noa v/ Heinrich Matzen

SJD Prøve Kolding 12.9.2019

Ølgod.jpg

1. pr. ÅK ES Nordvestjydens Nia v/ Jan Nielsen
1. pr. ÅK ES Tobølbjergs Lulu v/ Jørn Morthorst
2. pr ÅK ES PVN Nadine v/ Poul Valdemar Nielsen
1. pr ÅK ES PVN Nazar  v/ Poul Valdemar Nielsen
1. Præmie ÅK IS Kaselyckans Fire v/Brian Hinge Krog
2. pr ÅK P Fugledes Alma v/ Peter Tindbæk

SJD v/Ølgod 10.9.19

Billede 055.jpg

1. pr. ÅK Kleopatra v/ Ole Kai Frank
2. pr ÅK Senjas Verona v/ Erling Clausen
1. pr. UK Maclay Hitched Ginny Cocktails v/ Erling Clausen  
1. pr. UK Setter Landets Pil v/ Søren Gottfredsen
1. pr. UK Nadim v/ Jens Aage Madsen
1. pr. UK Luna v/ Jens Aage Madsen

DJ Vildbjerg 8.9. 2019

Billede 055.jpg

ES Midtfyns D Scott v. Asger Mogensen - bestået med 25 point
ES Kenzo v. Søren Rydahl Gotthard - bestået med 28 point
ES Borums Q Freja v. Arne Larsen - bestået med 25 point
ES Østkystens S N Fly v. Finn Johansen - bestået med 29 point
ES Tobølbjergs P-Scott v. Finn Johansen - bestået med 26 point
ES Klintholms D Arthur v. Klaus Olesen - bestået med 28 point
ES Bess v. Ole Knudsen - ikke bestået
ES Line v. Helge Esbensen - ikke bestået
ESS First Of All Evenflow v. Ole Darman - bestået med 29 point
GS Åmosens Selma v. Ole Darman - bestået med 26 point
IS Kenzo v. Lasse Thorn - bestået med 30 point
IS Æblevangen Evian v. Christina Bak - bestået med 30 point
L Lab Dams Debbi v. Jane Dam - bestået med 30 point

ESK Sjællandske apporteringsprøve 2019

Billede 055.jpg

Resultater ESK Sydjyske apporteringsprøve Gørding
ES Senjas Yukon Mount Logan v/Erling Clausen Bestået
ES Pvn´s Nadine v/Poul Valdemar Nielsen Bestået
ES Senjas Yatzy v/Thomas Bang Clausen Bestået
ES Sisto v/Jan Andreasen Bestået Bedste ES
ES Pvn´s Nazar v/Poul Valdemar Nielsen Bestået
KLM Grevegården Mille v/Finn Vind Bestået
RH Amber Bestået
KLM Ebi v/Palle Jensen Bestået
ES Setterlandets Carlos v/Kenneth Asmussen Bestået
P Villestoftes Djap V/Hans Engell Jensen Bestået
RH Præstebrogårds Diesel Bestået
RH Præstebrogårds Ziva Bestået

Efterfølgende på DGSK Apporteringsprøve samme sted
P Kvint v/Niels Holger Lykke Bestået
Wei Hunt ´n´Fun Effie v/ Camilla Borg Schweizer Bestået
ES Myrhedens Tikka v/Lars Tofte Nielsen Bestået

ESK Sydjyske apporteringsprøve 2019

IMG_2167.JPG

Midtfyns Cato/Ove Madsen   30 point og pokalvinder

Fynske apporteringsprøve 2019

Billede 055.jpg

Æblevangen Flanigan Irsk Setter v/ Allan Nissen Bestået

Jaktstormens Asarek Engelsk Setter v/Morten Pedersen Bestået

Nordvestjyden's Nia Engelsk Setter v/Jan Nielsen Bestået

GreenSpot Irsk Setter v/Sarah Cecilie Jensen Bestået

Vestsalling Chanell Engelsk Setter vKristian Fly Bestået

Bjergagers Roma Engelsk Setter v/Sarah Cecilie Jensen Bestået

Maclau Hitched Ginny Cocktails Engelsk Setter v/Erling Clausen Bestået

Kaselyckans Fire Irsk Setter v/Jan Nielsen Bestået

Apporteringsprøve ved Sunds 29 & 30. juni

FOTC602.JPG

Nordvestjydens Odin v/  Kurt Nedergaard Bestået

DJ Apporteringsprøve ved Skive

IMG_2400.jpeg

Setterlandets Pil v/ Søren Gottfredsen Bestået

Apporteringsprøve Terkelsbøl 2.6.19

Jan Nielsen.jpg

1 Åk. Nordvestjydens Michelle v/ Jan Nielsen

1 Åk. Tobølbjergs Loke v/ Poul Erik Dahl

SJDs prøve på Fyn 8.3.19

1. Pr og pokalvinder UK Nordvestjydens Oskar v/ Ole Dahl Madsen
1. Pr. UK Kleopatra v/ Ole Kai Frank
1. Pr UK Bjerndrups Bæver v/ Hans Jørgen Mogensen

SJDs prøve ved Gl. Toftegård den 09.03.19

1 pr. UK Danceættens Lemon De Malou v/ Tor Fløysvik

SJDs Sydsjællandske prøve 09.03.19

1 pr. UK Danceætten´s Leroy De Malou v/ Tor Fløysvik

1 pr. UK Tobolbjergs O - Dylan v/ Claus M. Nielsen

2 pr. ÅK Trille v/ Curt Jensen

2 pr. ÅK Borums Q Freja v/ Arne Larsen

SJDs prøve den 10-03-2019 ved Hagested-Gislinge

1. Pr. UK P Mjølners My e/f Jens Have Nielsen
1. pr. UK ES Nordvestjydens Odin e/F Kurt Nedergaard
2. pr. UK ES Maclau Hitched Ginny Cocktails
1. pr. ÅK IS Tyson e/f Per Pedersen

2. pr. ÅK ES Tobølbjergs Loke v/ Poul Erik Dahl

SJDs prøve i Salling 9.3.19

1. Pr. Uk. og pokal til Vestsalling Cora V/ Kristian Fly

SJD’s Midtjyske prøve 10.03.19

1. pr. ÅK Bjerndrups Neagu v/ Svend Aage Vad

1. pr. UK Pvn's Nazar v/  Poul Valdemar Nielsen

1. pr UK Atos v/ Christian Christensen

1. pr UK Nordvestjyden's Odin V/Kurt Nedergaard

1. pr UK Nordvestjyden's Oskar V/ Ole Dahl Madsen

SJD’s prøve ved Bramming 10.03.19

1. ÅK Tobølbjergs Naughty v/ Thomas Dahl Klit
2. ÅK Ask v/ Sarah Cecilie Jensen
1. UK Maclau Hitched Ginny Cocktails v/ Erling Clausen
2. UK Vestsalling Cora v/ Kristian Fly

SJDs prøve ved Thisted 11.03.19
 

1. V Brian Hinge Krog og IS Red Garlic’s Red Pepper
2. V Jan Marinussen og ES Klintholms D. Asko
3. V Tage Jessen og P Niholys Bess
4. V Frank Krøyer og IS Settermosen Charites
5. V Thomas Klit og B Kenzo
6. V John Bak og IS Æblevangen Evian

Jægerforbundets Vinderklasse på Tuse Næs d. 14.3.19

1.vinder Boelsgaards Tuxido V/ Tom B. Hansen
2.vinder Fugledes Ultra V/ Flemming Fuglede
3.vinder Strandbys Bon V/ Jens Stenhøj
4.vinder Bjergagers Tage V/Aksel Spangsbjerg
5.vinder Atos V/ Poul Valdemar Nielsen
6.vinder Nordvestjydens Issy

Resultater fra Vinderklasse på Schackenborg 14.3.19

DERBYVINDER 2019 ES Nordvestjydens Nia - Jan Nielsen
2. vinder ES Vestsalling Abby - Tine Broen
3. vinder ES Maclau Hitched Ginny Cocktails - Erling Clausen
4. vinder P Södersjöens Rusty - Pia Jelkeståhl
5. vinder B Engbjergvejens Naele - Jeanette Juldal Justensen
6 vinder P Fugledes Choko - Thomas Finn Olsen

ESK ønsker alle et kæmpe tillykke!

Derby 2019!

1.VK m. CK B Kenzo, Thomas Dahl Klit
2.VK m. CK ES Otis, Tue Winter Iversen
3. VK m. CK GS Troldmarkens Jill-Sif, Anton Dahl
4. VK B Klaphattens Etienne, Poul Valdemar Nielsen
5. VK GS Østjyllands SW Marley, Søren Brøndum Thygesen

Dansk Kennel Klubs internationale vinderklasse ved Kolding den 17.marts 2019

1. VK Tobølbjergs Sus v/ Søren Gottfredsen

2. VK Ask v/ Erling Clausen

3. VK Klintholms Asko v/Jan Marinussen

4. VK Tobølbjergs Lamison v/Allan Nissen

5. VK Bjerndrups Neagu v/Svend Aage Vad

6. VK Kenzo Søren Rydahl Gotthard

Vinderklasse ESK Hovedprøve 2019

1. Danceættens Leroy De Malou v/ Tor Fløysvik

2. Nordvestjydens Oskar v/ Ole Dahl Madsen

3. PVN Nadine v/ Poul Valdemar Nielsen

4. Nordvestjydens Nia v/Jan Nielsen

5. Bjerndrup Bæver v/ Hans Jørgen Mogensen

UKK ved ESK Hovedprøve 2019

1. VK Nordvestjydens Michelle v/ Jan Nielsen

2. VK Boelsgaard's A Didrik v/ Allan Dierichsen

3. VK Vestsallings Chanell v/ Kristian Fly

4. VK Boelsgaard's A Monet v/ Henning Hansen

DKK Vinderklasse Herning 26.3.19

DGSK Hovedprøve Fredag 2019

1. UK Østkystens Wilma

1. UK Nordvestjydens Oscar v/ Ole Dahl Madsen

1. ÅK Nordvestjydens Kaisa v/ Søren Stærkær

Fredag
1. pr. ÅK Ask v/ Erling Clausen
1. pr. ÅK Kenzo v/ Søren Rydahl Gotthard
2. pr. ÅK Trille v/ Curt Jensen
1. pr ÅK Tobølbjergs Sus v/Søren Gottfredsen
2. pr. ÅK Drongstrups E Bessie v/ Lars Drongstrup
1. pr. UK Bjerndrups Carlos v/Johnny Streit
1. pr UK Bjerndrups Bæver v/ Hans Jørgen Mogensen
2. pr. ÅK Martellens King v/ Curt Jensen
1. pr ÅK Tobølbjergs Nirvana v/ Søren Mulvad Johansen
1. pr. UK Nordvestjydens Nia v/ Jan Nielsen
1. pr. UK Tobølbjergs Dylan v/ Claus M. Nielsen
2. pr ÅK Borums Q Freja v/Tina Larsen
1. pr. UK Vestsallings Cora v/Kristian Fly
2. pr. UK Hagalidens Calle Schewen v/Kent Høegh Larsen
1. pr. UK Maclau Hitched Ginny Cocktails v/ Sarah Jensen
1. pr UK Luna v/ Jens Aage Madsen
2. pr. ÅK Nordvestjydens Michelle v/ Jan Nielsen
1. pr. UK Danceætten´s Leroy de Malou v/ Tor Fløysvik

1. pr. UK Jahr v/ Erling Clausen Ejer Kari Reinertsen


Lørdag
1. pr. ÅK Brit
2. pr. ÅK Drongstrups E Bessie v/ Lars Drongstrup
1. pr. UK Bjerndrups Carlos v/Johnny Streit
1. pr UK Nordvestjydens Nia v/Lars Nielsen
2. pr ÅK Borums G Freja v/ Tina Larsen
1. pr. UK Nordvestjydens Oscar v/ Ole Dahl Madsen
1. pr. UK PVN´s Noah v/ Aksel Spangsbjerg
1. pr. ÅK Klintholms D. Asta v/ Mette Kühl
2. pr. ÅK Bjergagers Roma v/Sarah Jensen
2. pr. ÅK Midtfyns Cato v/ Ove Jensen
1. pr. UK Danceætten´s Lemon de Malou v/ Tor Fløysvik

1. pr. UK Jahr v/ Erling Clausen Ejer Kari Reinertsen

1. pr. UK Danceættens Legrey De Malou v/Anders Due
Søndag
2. pr. ÅK Borums G Freja v/ Tina Larsen

Præmieringer i UK og ÅK på

Engelsk Setter Klubs Hovedprøve 2019

1. pr UK Nordvestjydens Odin v/ Kurt Nedergaard

2. pr. ÅK Kleo v/ Ole Kai Frank

1. pr. UK Østkystens Wilma v/ Henning Jensen

DGSK Hovedprøve Lørdag 30.3.19


1. V med CK ES Tobølbjerg L Sus v/Søren Gottfredsen
2. V med CK P Niholys Bess v/ Tage Jensen
3. V ES Kenzo v/ Søren Rydal Gotthard
4. V P Blach Luckys Kajsa v/ Kent Svensson
5. V B Klaphattens Etienne v/Poul Valdemar Nielsen
6. V GS Troldmarkens Jill- Sif v/ Anton Dahl

ESK ønsker stort tillykke til alle!

DKK's Forårsmesterskabsprøve 2019